top of page

KATEGORIE

KATEGORIE

Annette - Divadlo, film, nebo loutkohra?

Já vlastně ani nevím, jak o tomhle filmu mluvit. Ale zkusme to. Annette je nejspíš rock opera. Ačkoliv je to taky divadlo ve filmu. A je to i loutkohra. Když nad tím přemýšlím, je to taky stand-up. Zároveň je to drama i parodie. Je to společenský komentář. Je to hluboké dílo, ale plné banálních písniček. Jsou v něm naprosté herecké koncerty hned několika herců. A pak taky scény, které člověka pobaví svojí pitomostí. Jo a je tu jedna nejlepších sexuálních scén, která se kdy ve filmu objevila. A i ta je úplně absurdní a divná.


Tak co, jste z toho moudří? Ne? No já ani půl roku po zhlédnutí nejsem. Normálně píšu svoji "recenzi" třeba druhý, třetí den. Tady mi trvalo víc než půl roku vůbec zpracovat, co jsem to krucinál viděl. A stále nechápu, jak můžu jeden film tak milovat za polovinu scén, a tolik nenávidět za tu druhou.

64 % hodnocení na ČSFD může na jednu stranu ilustrovat tuhle dvojakost, ale zároveň může být zkreslující, protože tím posílá film někam do vod průměrnosti. A Anette je všechno možné, jenom ne průměrná. A to fakt ani na vteřinu.


Adam Driver má ve filmu monolog, který se pravděpodobně dostane do skript hereckých škol a konzervatoří. Jeho scéna se Simonem Helbergem jakbysmet. Marion Cotillard tu hraje dvě hodiny bez ustání doslova jako o život.


A pak přijde hudební složka. Hudba, která je hluboká, podmanivá... ale přes ní znějí naprosto banální texty. V improvizaci mám cvičení, kterému říkám "Zpívej to, co děláš". A postavy ve filmu, jako kdyby na mém workshopu někdy byly, protože většinu času skutečně zpívají to, co dělají, a to do té míry, až písničky působí jako improvizace.


A pak to celé ztvárnění titulní "Anetky"...


Kdybych měl film hodnotit čistě jako cosi, co se odehrává 139 minut na plátně, možná bych opravdu musel sáhnout po 64 %. Ale tenhle film do mě vrtá díry ještě půl roku na to, a ne a ne je zaplnit. Tak si říkám - není přesně tohle smysl umění? Nedávat odpovědi, ale klást spoustu otázek?


Jestli ano, pak 8/10. Ne, devět! Nebo...?

Štítky:

Comments


Zpět na kategorie

bottom of page