top of page

KATEGORIE

KATEGORIE

Máte banger? A můžu ho vidět?


Můžete ho vidět. Na Netflixu. Tak jsem se taky podíval. A nebudu chodit kolem horký kaše: je to dobrý. Až překvapivě dobrý. Vůbec bych se nebál to nazvat zpovědí nastupující generace. My jsme měli Samotáře, oni mají Banger. A než mě za to srovnání ukamenujete, tak si to dočtěte do konce. Pak samozřejmě můžete.


Samotáři jsou samozřejmě mnohem dál, co se týče komplexnosti příběhu i postav, kvality kamery a hereckých výkonů, nicméně současná generace má úplně jinou zábavu a úplně jiné nároky. Je to generace, pro kterou je přirozené video na výšku, kvalita záznamu level iPhone a cringe jako nová norma humoru. A hlavně: mnohem víc si cení autenticity i za cenu horší kvality. A Banger je autentický dost. Pro rodiče dnešních teenagerů možná až děsivě. Ano, takhle se vaše děti baví. Dobře, možná ne všichni, ale ty, co si ujíždí na "trapu", nejspíš jo.


Nicméně nebudu si hrát na znalce mladých duší, zpátky k filmu. Na to, že je celý natočený na telefon, je kamera neskutečně nápaditá a točením "z ruky" diváky vtahuje do centra dění. Je to obří vztyčený prostředníček miliónovým hollywoodským produkcím, co utratí většinu rozpočtu za speciální efekty a jaksi už zapomenou zaplatit scénáristu. Výsměch naleštěným blockbusterům bez špetky dramatu.


Příběh Bangeru je až učebnicově jednoduchý: Hrdina něco chce. Hrdina něco nemůže mít. Hrdina dostane šanci to mít, ale jen pokud překoná zdánlivě nemožnou překážku. Hrdina se hecne, překonává překážku, je na pomyslném vrcholu. Hrdina přichází o všechno. Hrdina padá hlouběji, než kde začínal. Přichází morální ponaučení a katarze. Tragédie jak vyšitá. Aristoteles by hýkal blahem.


Co se týče hereckých výkonů, tam to kulhá doslova na jednu nohu. Zatímco Mišík mladší je nemastný, neslaný a místy křečovitý (ale možná to byl záměr), Bendig mladší ho válcuje v každé scéně. Vlastně jsem si celý film říkal, jestli vůbec hraje, nebo byl opravdu permanentně sjetý, jak se lidově říká, "úplně do hov*n". Pokud skutečně jenom hrál, pak klobouk dolů a má úcta. Českého lva si odnesl za vedlejší roli naprosto zaslouženě. Ostatní role včetně mladých lidí v klubu jsou také jednak perfektně nacastované, ale hlavně doručují autentické postavy, které Mišíkovu křečovitost snadno ve společných scénách schovají.


Sečteno, podtrženo: Banger je velmi povedený generační film. Špinavý, hutný, nepříjemný, přesto místy hořce komediální snímek, který se nebojí kontroverze a hlavně si určuje vlastní pravidla. Panu režisérovi je přitom 33 let a tohle je jeho teprve druhý celovečerák.


Tak se těším, s čím přijde příště!


8,5/10.

Comments


Zpět na kategorie

bottom of page