top of page

KATEGORIE

KATEGORIE

Míň Bond, víc film

Přiznám se na úvod, že Daniel Craig byl můj nejoblíbenější bond. Vlastně... když nad tím přemýšlím, možná to byl můj jediný oblíbený bond. Před Brosnanem to byly spíš takové rozverné oldies detektivní komedie a Brosnan... meh. Brosnan byl navoněný kretén v příbězích tak přepálených, až se člověk musel smát i na místech s návodně dramatickou hudbou na pozadí.


Teprve Craig přinesl do světa bondovek drsnou syrovost, která mě potahala za ty správné nitky. Navíc to byl první agent "dabl-ou-sevn", který měl i pestrý životní příběh, a krom klasických známostí na jednu noc měl i lidské motivace, vztahy a emoce.

Jenže Daniel nám v průběhu let trochu zestárl a tak přišel čas se s ním rozloučit. "No time to die" je v tomhle ohledu rozloučení víc než důstojné. Všechny linky Craigových bondovek se potkávají, celý jeho charakterový oblouk se uzavírá a přichází hned několik velkých loučení.


No time to die je zároveň bondovkou s vůbec nejdelší stopáží. 163 minut až do posledního titulku vypadá na papíře děsivě, ale v kině to uteklo jako... jako Bond z nebezpečné situace. Expozice střídají klasické akční scény, které ale v průběhu let - a taky díky většímu zapojení kaskadéru a menšímu využití CGI - dostaly opravdu slušivý kabátek a vypadají prostě úchvatně. A tentokrát se dočkáme i mnohem větší sondy do vztahů mezi postavami.


To je něco, co kritici nové bondovce nejvíc vyčítají. Jenomže právě sem všechny předchozí filmy směřovaly. Bond už není jen plastový robot, který střídavě kosí nepřátele a klátí bond-girls. Je to najednou člověk. Má svoje chyby, ne všechno mu jde podle plánu a především - je zranitelný. Díky tomu se o něj konečně jako diváci bojíme.


A když jsme u Bond Girls... Ana de Armas! Panejo, ta je krásná! A její rozverná a nervózní agentka Paloma je takové zjevení, že člověka až mrzí, že se neobjeví v průběhu filmu častěji. K tomu Rami Malek jako slizký hlavní padouch, Léa Seydoux jako Bondova osudová láska, skvělý Ralph Fiennes jako "M"...


A jasně, je tu spousta nelogických a nezodpovězených věcí, které k filmům s Bondem tak nějak patří. Aby si člověk jakoukoliv bondovku užil, musí lehce slevit a přijmout je jako učitý žánr. Přesto je "No time to die" nejenom velmi slušná bondovka, ale konečně i dobrý film.


8.5/10.

Štítky:

Comments


Zpět na kategorie

bottom of page