top of page

KATEGORIE

KATEGORIE

Malý pitaval ze středně velké Lappeenranty

To takhle jednou náhodně kliknete na doporučený seriál na Netflixu... a od prvních tónů úvodní znělky vás naprosto pohltí. Seriál Bordertown (v původním znění Sorjonen - podle stejnojmenné hlavní postavy) má totiž všechno správně.


Kari Sorjonen je takový finský Sherlock Holmes bez britského snobství, zato s pořádnou dávkou severského svérázu. Postarší detektiv, jehož největší zbraní a slabinou zároveň je Asperger, neboli výrazná porucha autistického spektra. Zatímco projevování emocí vůči dospívající dceři a umírající ženě mu někdy až komicky nejde, když jde o vyšetřování brutálních vražd, jeho hlava jede jako nezastavitelný stroj.


Což se sakra hodí, protože dechberoucí krajina nekonečných jezer a hlubokých lesů kolem Lappeenranty na východní hranici s Ruskem se pomalu plní mrtvolami. A aby toho nebylo málo, přeshraniční kriminalita a potíže u FSB v nedalekém Petrohradu přihrají Karimu toho nejméně pravděpodobného "Watsona".


Vizuální stránka seriálu tu vedle ansámblu skvělých herců hraje jednu z hlavních rolí. K tomu přidejte skvěle napsané postavy a chytré případy, které se pomalu rozbalují a vy společně s Karim přicházíte na to, že všechny jsou do sebe propletené jako jedna mrazivá pavučina.


Je příjemné natrefit na televizní nebo filmovou tvorbu, která stojí na kvalitním scénáři namísto blikajících efektů a akčních scén. Tahle "severská noir" k nim rozhodně patří. Každý jeden případ se táhne přes dva nebo tři díly v 31 natočených epizodách. Pokud prý korona dovolí, už letos se dočkáme 4. série.

Jo a pokud se rozhodnete na seriál podívat, nedělejte tu chybu, že byste si pustili anglický dabing. Finský originál s českými titulky je nejlepší volba a nejvíce v něm vynikne postava Kariho. Ville Virtanen hraje Kariho autismus tak dokonale, že mě až donutil googlit, jestli jím sám netrpí.


Páni Finové, respekt! Sečteno, podtrženo: jasných 9/10!


"Into the water we sink..."

Štítky:

Comments


Zpět na kategorie

bottom of page