top of page

KATEGORIE

KATEGORIE

Undercover aneb stará škola nikdy neomrzí.

Díky tomu, že se v Česku prakticky zastavil kulturní život, jsem v poslední době viděl hodně seriálů a filmů. Víc, než bych normálně chtěl. Ale má to i světlou stránku. Dostal jsem se tak ke kouskům, o kterých bych se jinak sotva dověděl.


A jedním z nich je i belgicko-nizozemsko-německý seriál Undercover. Temná kriminálka, jejíž tvůrci udělali to nejlepší rozhodnutí, co mohli. Vsadili na scénář. To největší napětí, které nám obrazovky nabízí, totiž nedokáže tvořit dramatická hudba, ani drahé vizuální efekty. Napětí vychází z okolností a situace - z toho, že máme o protagonistu reálný strach. A k tomu seriálu Undercover stačí samotná premisa: Je tu dvojice agentů, kteří mají za úkol v civilu infiltrovat blízké okolí kriminálního bosse a shromažďovat důkazy.


To stačí, Hollywoode! Fakt! Tarantino kdysi v jednom rozhovoru vysvětloval, co dělá napínavý dialog. Použil příklad, kdy dva lidé sedí u stolu a povídají si o baseballu. To samo o sobě napínavé není. Ale ukažte v určité chvíli diváku, že pod stolem je bomba, která může kdykoliv vybuchnout. Najednou máte napínavou situaci, a přitom si postavy stále jen povídají.


A přesně tohle je Undercover. Agenti se snaží působit normálně, povídají si, navazují vztahy... ale každá nepřesnost v jejich krytí je může kdykoliv odhalit a stát život. Najednou nepotřebujete velkou výpravu a tisíce vypálených kulek. Ostatně, hlavní "záporák" první série je spíše cikánský baron, než opravdový Fantomas. Není to ani marvelovsky komiksová karikatura zla. Jo, bydlí sice ve vile, ale ta je součástí kempu a celá scéna tak působí spíš jako víkend někde u Mácháče.


Ale nemyslete si, že je to celé jen o povídání. Nechybí to pravé vyšetřování, vytváření léček, mrtvoly se postupně začínají kupit. Podíváte se do Belgie, Holandska, Francie, Německa i do polského překladiště chemikálií na výrobu drog. A tím vším vás provedou postavy, které jsou opravdové. Mají pocity, postoje a přesvědčení, a také spoustu chyb, díky kterým se zdánlivě jednoduché úkoly značně komplikují.


Za mě 9/10 a doufám, že jestli přijde třetí série, nesleví z toho, co těmi dvěma dosavadními nastavila!

Štítky:

Comments


Zpět na kategorie

bottom of page